Co to jest kosmetologia?

Kosmetologia to nauka o kosmetykach i ich zastosowaniu do upiększania i poprawy wyglądu twarzy, włosów, paznokci i skóry. Kosmetologia pochodzi od greckiego słowa „kosmetikos”, co oznacza „umiejętność korzystania z kosmetyków”. Historia kosmetologii jest długa i można ją prześledzić w wielu starożytnych kulturach.

Egipt

Początek stosowania kosmetyków można zaobserwować w starożytnym Egipcie. Egipcjanie jako pierwsi zwrócili uwagę piękno ludzkiego ciała i upiększali je na niespotykaną wtedy skalę. Piękny i zadbany wygląd był ich priorytetem. Kosmetyki stosowane były codziennie zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Były nieodzowne podczas ceremonii religijnych oraz przy przygotowaniach zmarłych do życia pozagrobowego. Egipcjanki nakładały makijaż na oczy, usta i skórę. Materiały, których użyli, były wykonane z minerałów, jagód i owadów. 

Farbowały włosy i barwiły paznokcie czerwonymi barwami henny. Pierwsi, użyli kohl – zrobionego z mielonej mieszanki czarnego minerału galeny, siarki i tłuszczu zwierzęcego. Dzięki tej miksturze wyraziście odznaczały oczy. Eyeliner nie tylko podkreślił kształt ich oczu, ale także działał jako ochrona oczu przed ostrym słońcem.

Daleki wschód

Chińska szlachta podczas dynastii Shang barwiła swoje paznokcie na szkarłat lub heban, pocierając mieszankę gumy arabskiej, żelatyny, wosku pszczelego i białka jaja. Używanie kosmetyków pokazywało status społeczny. Niższym klasom nie wolno było używać kosmetyków. Groziła im kara śmierci. W starożytnych Chinach idealną estetyką dla kobiet była blada skóra i białe zęby. Sproszkowany ołów był używany do rozjaśniania cery. Kobiety najpierw nakładały róż jako podkład a  następnie tworzyły na ustach kwiatowe wizerunki. Z czasem głęboka czerń wyparła kolory z kobiecych ust. Używały sadzy i popiołu, aby całkowicie zaciemnić zęby.

Japonki zaś były perfekcyjne w pielęgnacji swoich włosów. Stosowały liczne maści i balsamy. Podkreślały świetlistość bardzo długich, jedwabiście czarnych włosów. Dobrze urodzone kobiety spędzały całe godziny każdego dnia na czyszczeniu, czesaniu i pielęgnacji kosmetykami włosów.

Grecja

Wytwórnie kosmetyków rozwinęły się na początku złotego wieku Grecji w 500 rpne. Starożytni Grecy używali perfum i kosmetyków we wszystkich aspektach higieny osobistej, a także w obrzędach religijnych i do celów medycznych. Opracowali metody dbania o włosy, pielęgnacji skóry i paznokci. Kobiety nakładały biały ołów na twarz, aby rozjaśnić cerę. Używały kohl do obrysowania oczu, a policzki i usta farbowały cynobrem – proszkiem powstałym ze zmielenia mineralnego cynobru.

Rzym

Starożytne rzymskie kobiety definiowały, czym jest kosmetologia, używając naturalnych składników. Kobiety rozkoszowały się zapachami i olejkami. Makijaż twarzy był wykonany z połączenia chleba i mleka, mąki świeżego masła. Podkreślono również kolor i świeżość włosów. Zadbane włosy świadczyły o statusie społecznym. Kobiety z szlachetnych rodów miały włosy farbowane na czerwono, kobiety z klasy średniej farbowały włosy na blond, a kobiety z najniższej klasy farbowały włosy na czarno. Rzymianie słynęli ze swoich łaźni parowych, do których poprzez system akweduktów podawali wodę z odległych regionów. Tamtejsze SPA – Łaźnie Rzymskie fundowały swoim klientom masaże oliwami, oczyszczanie skóry w saunie, pływanie i ćwiczenia w zimnej wodzie, oraz relaks w gorącej wodzie. Przyuczone do zawodu niewolnice pracowały jako masażystki, fryzjerka i stylistka paznokci.

KW