Czy autoklaw musi posiadać drukarkę?

Nie sama drukarka jest ważna lecz zapis potwierdzający, że sprzęt osiągnął założone parametry. Więc jeśli autoklaw spisuje dane elektronicznie jest to poprawne, jednak warunkiem orzeczenia o sterylności jest każdorazowa kontrola tego zapisu (niestety często zaglądamy w zapisy raz w roku przed kontrolą sanepidu, gdy trzeba je wydrukować).

Podsumowując do każdej sterylizacji należy:
– wydrukować procesy zachodzące w sterylizatorze i dołączyć je do protokołu sterylizacji albo
– zapisywać procesy zachodzące w sterylizatorze elektronicznie, za każdym razem przeglądać ich wynik i okresowo drukować lub archiwizować do wglądu albo
– do każdej sterylizacji stosować test biologiczny!

Jeżeli Twój autoklaw nie ma drukarki należy ją dokupić, jeżeli twój autoklaw nie ma możliwości dołączenia drukarki a koszt każdorazowego testu biologicznego jest zbyt wysoki, należy pomyśleć o nowym sterylizatorze lub sterylizacji zewnętrznej.

Tylko stosowanie pełnej kontroli składającej się z testów fizycznych, chemicznych i okresowo biologicznych daje gwarancje bezpieczeństwa.

Jaki kupić autoklaw? Medyczny klasy B, najlepiej urządzenia zalecane dla stomatologów, gdyż dają gwarancję wysokiej jakości na poziomie medycznym.

Jaką drukarkę kupić? Jeśli brakuje Ci tylko drukarki, skieruj zapytanie do profesjonalnego serwisanta, są oni w rejestrze UDT (urzędu dozoru technicznego) o takiego serwisanta możesz także zapytać kierownika centralnej sterylizatorni z dowolnego szpitala z Twojego regionu. Serwisant dopasuje drukarkę do możliwości Twojego sterylizatora.

Gdzie sterylizować narzędzia? Jeśli własny autoklaw nie wchodzi w grę, należy wybrać podmioty zewnętrze posiadające certyfikację ISO, są to szpitale lub obslugaspa.pl