Odpady medyczne a usługi mobilne

Osoby świadczące usługi środowiskowe podlegają wielu czynnikom ryzyka zawodowego ale bywają także podmiotami produkującymi odpady. W związku z ustawą o odpadach należy je odpowiednio usunąć. W przypadku branży beauty odpady będą dzielić się na komunalne i medyczne (mimo, że ustawa nie przewiduje działalności beauty a tylko świadczenia zdrowotne i badania naukowe).

Dla spójności odpady komunalne to takie, które moglibyśmy wytwarzać w gospodarstwie domowym. Zatem jeśli po zabiegu pozostają zanieczyszczone waciki, pilniczki, chusty kosmetyczne należy je wyrzucić do kosza komunalnego i śmiało można to zrobić u klienta. Nie ma potrzeby magazynowania i wożenia śmieci w samochodzie czy środkach komunikacji. Odpady medyczne czy potencjalnie niebezpieczne należy specjalnie zabezpieczyć i oddać do utylizacji. Tutaj mam na myśli igły, ampułkostrzykawki, skalpele, skażone krwią waciki itp. Ale jak to zrobić pracując mobilnie? Rząd nie zaoferował nam konkretnego rozwiązania, jednak one istnieją.

Specjalne czerwone pojemniki na odpady medyczne przewozimy w minimum jednej barierze ochronnej np. worku, większym pojemniku. Po zakończonym dniu pracy zawozimy do ustalonej wcześniej w umowie „przechowalni” naszych odpadów np. przychodni, salonu beauty, szpitala lub działania ustalamy z firmą odpowiedzialną na odbieranie odpadów.

Specjalne czerwone pojemniki na odpady medyczne przewozimy w 1 minimum jednej barierze ochronnej np. worku, większym pojemniku. Po zakończonym dniu pracy zawozimy do naszego salonu beauty w którym pracujemy. 

Uwaga! Niedopuszczalne jest trzymanie odpadów medycznych lub potencjalnie niebezpiecznych w domu! Odpady przechowujemy w strefie brudnej do 72h, później do 30 dni w lodówce. Lodówka służy tylko do przechowywania odpadów. 

Być może w Państwa okolicy jest spalarnia, która przyjmuje odpady medyczne od osób i firm indywidualnych, warto zapytać. Jest jeszcze jedna możliwość, otóż problem można rozwiązać na poziomie gminy. Tak samo funkcjonuje odbiór odpadów z aptek. 

Masz pytania? Zapraszam do korespondencji.