Sterylizowanie narzędzi


Jak ważne jest sterylizowanie narzędzi w kosmetyce?

Obecnie klientki gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich czy stomatologicznych rzadko zastanawiają się nad warunkami sanitarnymi, jakie w nich panują. Dla klientek liczy się cena, zakres usług oraz umiejętność personelu, standardy sanitarne to podstawa o której nie myślą.
Tymczasem od zachowania odpowiedniej higieny podczas zabiegów a zwłaszcza prawidłowego obchodzenia się z narzędziami zależy zdrowie klientek.

Drobnoustroje na narzędziach

Dzięki szkoleniom www.obslugaspa.pl salony kosmetyczne już doskonale wiedzą, jak należy dbać o higienę narzędzi, stosują specjalne środki do dezynfekcji oraz posiadają autoklawy kosmetyczne do sterylizacji. W zależności od zabiegu kosmetyczka używa różnych narzędzi, które zawsze mają jakiś kontakt ze skórą klientki.  Dlatego też, takie narzędzia powinny być pozbawione wszelkich drobnoustrojów, które są na ich powierzchni wskutek zabiegu wykonywanego na ciele innej osoby. 

Dezynfekcja

Bardzo ważne jest aby narzędzia dezynfekować po każdorazowym użyciu, oczywiście przy pomocy specjalnych preparatów. Aby narzędzia były w 100% bezpieczne dla klientek konieczne jest poddanie ich sterylizacji, ponieważ tylko ten proces jest wstanie usunąć wszystkie formy mikroorganizmów. 

Zaniedbanie w tym zakresie może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Na narzędziach mogą przetrwać drobnoustroje bardzo groźnych chorób, które mogą przeniknąć do organizmu klientki przez mikrouszkodzenia skóry powstałe podczas zabiegu. (zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze, pasożytnicze)  

Gabinety, które lekceważą zasady dezynfekcji i sterylizacji zapominają o tym, że narażają własny personel na choroby i dodatkowo ryzykują wysoką karą sanepidu. Na salony kosmetyczne i nie tylko Główny Inspektor Sanitarny nałożył wymogi, jakie muszą zostać spełnione w kwestii dezynfekcji i sterylizacji narzędzi pracy. Brak sterylizacji jest łamaniem prawa a co za tym idzie… właściciel gabinetu musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami.

Autoklaw

Autoklaw to urządzenie do sterylizacji narzędzi kosmetycznych i medycznych. Stosowanie autoklawów medycznych daje gwarancję prawidłowego przebiegu procesu sterylizacji narzędzi kosmetycznych, fryzjerskich i medycznych.Jest to niezbędne urządzenie w każdym profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, stomatologicznym, gabinecie fryzjerskim oraz w studiu tatuażu.Wykonane z najwyższej jakości materiałów gwarantują czystość i pełne bezpieczeństwo. 100% pewności sterylizacji narzędzi. Sanepid nakłada na solony/ gabinety obowiązek podsiadania autoklawu. 

Autoklaw spełnia tę dokładną funkcję sterylizacji materiałów. Jest to maszyna, która wykorzystuje ciśnienie i parę do osiągnięcia i utrzymania temperatury, która jest zbyt wysoka dla życia jakichkolwiek mikroorganizmów lub ich zarodników. Mikroorganizmy są tym, co większość ludzi określa jako zarazki. Są to bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty itp., Które mogą wywoływać infekcje w naszym organizmie. Zarodniki są odporną na środowisko formą mikroorganizmów. Mimo że są w stanie wytrzymać trudniejsze warunki, nadal mogą zostać zabite, jeśli ekstremalne warunki są utrzymywane przez dłuższy czas.

Różne klasy autoklawów

Jeśli chodzi o autoklawy do gabinetu, wyróżniamy 3 klasy: N, S i B. Do najniższych klas zaliczamy N i S.

Co oznacza to w praktyce? W autoklawach kosmetycznych klasy N i S wytwarzana jest tylko próżnia wstępna i końcowa.

Klasa N

W autoklawach klasy N można sterylizować tylko narzędzia proste, bez żłobień czy wgłębień. Aby całkowicie usunąć powietrze z komory autoklawu, używana jest próżnia termodynamiczna. Autoklawy klasy N nie mają wbudowanej pompy próżniowej. Tym samym proces sterylizacji jest niedoskonały. Dlatego w przypadku najniższej klasy N nie zostało potwierdzone bezpieczeństwo sterylizacji wsadów.

Klasa S

Klasa S to pośrednia klasa między N a B. W tych urządzenia wbudowana jest już pompa próżniowa. Jednak sam proces jest dużo mniej skuteczny niż w klasie najwyższej.

Klasa B

Inaczej wygląda to w przypadku klasy B. Tu, oprócz próżni wstępnej i końcowej, wytwarzana jest tzw. próżnia frakcyjna. Próżnia ta działa przez cały czas sterylizacji. Ta klasa zaliczana jest do urządzeń medycznych i spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Jest to gwarancja najwyższego poziomu bezpieczeństwa i higieny w gabinecie.

UWAGA!

Jeśli masz obiekcje przed zakupem lub chciałabyś zaczerpnąć rady od praktyków to zadzwoń do nas. Obsługa SPA chętnie pomoże Ci w zakupie opowiednieno sprzętu.